About The Prize About

Name Your Hero 2013

“Name your Hero” – Winning Essays

First Prize

Alon Berkman
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Free the Children - an international charity striving for a world where all young people are free to achieve their fullest potential as agents of change.

Ofer Arian
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Sheikh Ghassan Manasra - With His Help It Will Happen”

Yara Omari
Tera Santa High School, Nazareth
“Prof. Husam Hayek - The Electronic Nose”

Second Prize

Yonatan Gadot
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Yona Wallach - Revered Israeli Poet”

Ella Lotan
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon “Martha Graham and the Batsheva Dance Company”

Omer Polak
Mekif Zayin Hakiryah High School, Ashdod
“Hank and John Green - On the Island of Nerds”

Aya Webman
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Pascal Berkovich - The Victory of the Human Spirit”

Tamar Keshet
Handasaim High School, Herzlia
“Marina Nemat - A Memoir about Growing Up in Iran”

Noam Bronfman
Mekif Zayin Hakiryah High School, Ashdod
“Mikhail Gorbachev - Economic, Social, and Political Reformer”

Third Prize

Leen Jabaly
Alsalam Junior High School, Taybeh
“Ahmed Zewail - the Father of Femtochemistry”

Shahar Schiller
Ahad Ha’am High School Campus, Petach Tikva
“Rita Levi-Montalcini - Italian Neurologist”

Oren Aminof
Ahad Ha’am High School Campus, Petach Tikva
“Michio Kaku - Theoretical Physicist, Bestselling Author, Popularizer of Science”

Daniel Ofner
Leo Baeck Education Center, Haifa
“Hans Zimmer -Not Just Music But a Way of Life”

Tayma Amer
Mekif Alef High School, Beer Sheva
“Hagar - Jewish-Arab Education for Equality”

Merom Wolff
Hartman High School, Jerusalem
“Mario Livio - Mathematics. Only in Textbooks?”

Daniel Mordechay
Leo Baeck Education Center, Haifa
“Friends for Eve - To Believe There's Another Way”

Noam Pinto
Leo Baeck Education Center, Haifa
“Jordan River Village - Different=Special”

Klarit Sapir
Mekif Dalet High School, Ashdod
“Rosalind Franklin - The Forgotten Woman of DNA”

Tomer Lib
Ahad Ha’am High School Campus, Petach Tikva
“Ramesh Raskar - Creating New Forms of Computational Photography”

Itay Caspi
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Dafne Leef - Social Activist”

Yuval Ritsker
Mekif Tet High School, Ashdod
“Aung San Suu Kyi - My Right, Your Right, Our Rights”

Ittay Mallah
Hartman High School, Jerusalem
“Aung San Suu Kyi - Burma's Pro-Democracy Leader”

 

Winning School

Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon

Name Your Hero 2014

“Name your Hero” – Winning Essays

First Prize

Matan Ben Gigi
Ort Ramat Yosef, Bat Yam
Allowed Man from Beast

Peleg Raab
Ami Assaf, Beit Berl School
"To be, or Not To Be: That is the Question"

Noa Strauss
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
"On Rhinos, the Universe and All the Rest"

 

Second Prize

Yuval Bursht
Leo Baeck Education Center, Haifa
"Someone Else's War"

Yaniv Wolf
The Hebrew Reali School, Haifa
"The Future"

Dana Cohen
Ashdod Religious Ulpana for Girls
"When Education and An Amazing Personality Meet"

Sami Kanani
Even Sina High School, Kafr Qara
"Humanity"

Michal Fridman
Chose not to inform school
"Discovering the Light"

Rajaa Anabousi
Al-Qasemi Junior High School, baqa al-gharbiyye
"They Only Shot a Body but They Cannot Shoot My Dreams"

Yoav Korner
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon

 

Third Prize

Ido Aizenbud
The Hebrew Reali School, Haifa
"Printing the Future"

Limor Altshul
Ahad HaAm High School,Petach Tikva
"The Perfect Chess Player"

Ori Dekel
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
"Peace"

Roni Bruner Zehavi
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
"The Freedom to be Independent"

Avishag Tal
Religious High School and Ulpana, Yavne, Holon
"The Reality of Fantasy"

Moamina Nsirat
Al-Salam Junior High School , Taybeh
"The Man Who Got captivated by the Magic of Proteins"

Jessica Nersesov
Leo Baeck Education Center, Haifa
"The Other Side of Mathematics"

Lail Solotorevsky
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
"A Journey on 4"

Dalia Smirnov
Mekif Zayin Hakiryah High School, Ashdod
"There is Nothing that Stands in the Face of Will"

Doaa Anabousi
Al-Qasemi Junior High School, baqa al-gharbiyye
"Be Brave, Never Give Up"

Liah Zdafee
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
"My Only Refuge is Through Poetry"

Matan Rosenberg
Ahad HaAm High School,Petach Tikva
"The Man Who Does the Music"

 

PRIZE WINNING SCHOOL

Makif Zayin HaKiryah High School, Ashdod

Name Your Hero 2015

“Name your Hero” – Winning Essays

First Prize

Adar Hadad
Ahad HaAm High School, Petach Tikva
“Joshua Wong Chi-fung - founder of the Hong Kong student activist group Scholarism”

Sahar Sagy
Kiryat Hinuch Ben Gurion, Midreshset Ruppin
“Gal Lusky - Founder and CEO of IFA - The Israeli Rescue Association (Israeli Flying Aid)”

Eitan Gronich
Leo Baeck Education Center, Haifa
“John (Ronald Reuel) Tolkien - English writer, poet, and philologist, best known as the author of the classic high-fantasy work “The Hobbit, The Lord of the Rings”

 

Second Prize

Tomer Fux
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Kakenya Ntiaya - Founder and President of the Kakenya Center for Excellence, providing education for girls”

Aya Abd Al Qader
Al-Salam Junior High School, Taybeh
“The Arabic Language Academy – A supreme institution for science and research of the Arabic language”

Inbar Katan
Leo Baeck Education Center, Haifa
“Goodreads - the world’s largest site for readers and book recommendations; Otis and Elizabeth Chandler, CEOs and Co-Founders.

Yonatan Caspari
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“The Pope Franciscus (Francis), Pope of the Catholic Church”

Guy Markman
Leo Baeck Education Center, Haifa
“Grace (Murray) Hopper - American computer scientist, one of the first programmers of the Harvard Mark I computer (1944) and inventor of the first compiler for a computer programming language.”

Noa Cohen
Ahad HaAm High School, Petach Tikva
“Grace (Murray) Hopper - American computer scientist, one of the first programmers of the Harvard Mark I computer (1944) and inventor of the first compiler for a computer programming language.”

Sharon Temis
Mekif Zayin High School, Ashdod
“Grace (Murray) Hopper - American computer scientist, one of the first programmers of the Harvard Mark I computer (1944) and inventor of the first compiler for a computer programming language.”

Shaked Yeskin
Ahad HaAm High School, Petach Tikva
“Environment, Food Waste and Sustainable Development (SD) - achieving sustainability through the use of resources where intergenerational replication is demanded”

Selena Matusevich
Mekif Zayin High School, Ashdod
“Environment, Food Waste and Sustainable Development (SD) - achieving sustainability through the use of resources where intergenerational replication is demanded”

 

Third Prize

Tomer Bin  
Leo Baeck Education Center, Haifa
“Dr. Karen Banai - Using sounds as a useful diagnostic indicator”

Shahar Dubi
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Prof. Arie Dubi and the SPAR project”

Braah Azem
Al-Salam Junior High School, Taybeh
“Nobel Peace Laureate - Tawakkol (Abdel-Salam) Karman, a Yemeni journalist, and human rights activist; leader of the group "Women Journalists without Chains"

Ronit Zissu
Ahad HaAm High School, Petach Tikva
“Bioglow, St Louis, MO, USA - A biotechnology company that developed the world's first autoluminescent (light producing) plants”

Zuricho Chachashvili
Mekif Zayin High School, Ashdod
“Alexander Bondar - Chess champion and instructor”

Maya Ron
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Nobel Peace Laureate - Kailash Satyarthi, an Indian children's rights advocate and activist against child labor”

Ella Moreh Shaked
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Vik Muniz - a Brazilian artist and photographer who incorporates the use of quotidian objects such as diamonds, sugar, thread, chocolate syrup and garbage in his practice to create bold, ironic and often deceiving imagery”

Tomer Almagor
Leo Baeck Education Center, Haifa
“Bella Freund acted as human shield for a Palestinian terrorist facing an angry mob”

Yuval Bursht
Leo Baeck Education Center, Haifa
“The Tesla Science Center at Wardenclyffe - a nonprofit organization established to develop a regional science and technology center at the site of Nikola Tesla's former Wardenclyffe laboratory on Long Island, New York”

Liad Latsres
Leo Baeck Education Center, Haifa
“Prof. Oded Shoseyov – Thinking Outside the Box”

Lama Habayib
Al-Qasemi Junior High School, baqa al-gharbiyye
“(Abū ‘Abdallāh Muḥammad ibn Mūsā) al-Khwārizmī, was a Persian mathematician, astronomer and geographer during the Abbasid Caliphate, a scholar in the House of Wisdom in Baghdad”

Elad Ganot
Leo Baeck Education Center, Haifa
“Prof. Heinz Leckstd and the  perpetuation of Jewish families, who lived in Berlin before World War II and who were murdered during the Holocaust, reflected in the “Stumble Stones” sidewalk.

 

Prize Winning School

Al Salam Junior High School, Taybeh

Name Your Hero 2009

“Name your Hero” – Winning Essays

First Prize

Dan Eshed
“Voice of the Sceptic - Michael Shermer, Historian”
Comprehensive High School 'Zayin' Hakiria, Ashdod

Lihi Ezra
“Sound As a Source of Electricity - Prof. Tahir Cagin”
ORT Acre-Draski

Yuval Katz
“Alvin Ailey American Dance Theater”
ORT Hashomron Binyamina

 

Second Prize

Natally Aharoni
“Carl Gershman - Promoting Awareness of Democracy”
ORT Moshe Sharet, Nazareth Ilit

Noa Dror
“The Straw that Broke the Bacterium's Back -
Dr. Moshe Frommer, the Inventor of ‘LifeStraw’ "

Regional High School Megiddo

Meital Gelbort
“ ‘Aharai’ - NGO for Youth Leading Change”
Eldad High School, Netanya

Sean Malikin
“ ‘The Vertical Farm’ - Prof. Dickson Despommier”
Hakfar Hayarok

Moshe Neizov
“Baza Nababa - A Blind Distance Runner “
Municipal High School 'Zayin', Tel Aviv-Jaffa

Eden Ridi
“Hayao Miyazaki - Japanese Animator”
Danziger High School, Kiryat Shmona

 

Third Prize

Shiran Ashkenazi
“Olympe de Gouges - Ahoti Movement for Women in Israel”
Municipal High School 'Zayin', Tel Aviv-Jaffa

Masat Cohen
“Bema'aglei Tzedek - NGO for Social Justice”
Ulpanat Bnei Akiva, Netivot

Yuval Finkelstein
“Muhammad Ionos - Founder of the Grameen Bank Providing Micro Credit”
Eldad High School, Netanya

Yoel Finkovich Liri & Neta Rotshtein
“Prof. Reuven Foirstein - Founder of the International Center
for the Advancement of Learning”

Hakfar Hayarok

Jonathan Halatnik
“Leo Baeck Educational Center -
Based on the Theories and Values of Dr. Leo Baeck”

Leo Baeck Middle School, Haifa

Chen Hirsch
“Museum Sugihara and the Humanity Hill (Jindou No Oka)”
Amal High School 1, Naharia

Inbar Levy
"’Simchat Halev’ - Medical Clowns of Israel”
Lady Davis High School, Tel Aviv

Inbal Mualem
" ‘Israel Elwyn’ - Integrating the Disabled into Society”
Galili High School, Kfar Saba

Sandra Nasrallah
“Jaime Escalante, Teacher”
Municipal High School 'Zayin', Tel Aviv-Jaffa

Naor Porat
“Prof. Yaacov Beckenstein, Physicist”
High School for Nature, Environment and Society, Tel Aviv – Jaffa

Niv Vrubel
“Project Gutenberg - A Free, Computerized Library for All on the Web”
Bnei Brak Yeshiva High School

Amit Wiesel
“Use of Stem Cells for Saving Life - Medicine of the Future”
Ahad Ha'am High School, Petach Tikva

 

Citation

Yarden Ben Chorin
“Dr. Daniel Kaftori & Prof. Avi Kribos - Development of
a System for Utilizing Solar Power”

ORT Hashomron Binyamina

Amnon Cohen Kafri
“Peretz Rosenberg - Agricultural Inventor and Social Activist”
Ort Hashomron Binyamina

Ofer Yaakov-Zada
“Ayanot Youth Village for Darfur Refugees”
ORT Technicom - Givataim

Name Your Hero 2016

“Name your Hero” – Winning Essays

First Prize

Omar Ghara
Al-Qasemi Junior High School, baqa al gharbiyye
“Hello World – Dennis Ritchie”

Liz Nagosa
“Schakim” Multidisciplinary High School, Nahariya 
“Hummingbird – Wangari Maathai”

Naveh Porat
The Hartman High School for Boys, Jerusalem
“Hatred Kills, Love never dies – Izzeldin Abuelaish”

 

Second Prize

Tomer Goldgraber
The Hebrew Reali School in Haifa
“This is it – Boyan Slat”

Benjamin Cohen Jacobs
Multidisciplinary School for Sciences and Arts, Nahariya
“Childhood Image – Meera Mahadevan, “Mobile” Crèch”

Ayala Lusky
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Binary Soul – Grace Hopper (GHC Organization)”

Nawras Morshed
Kabul High School, Kabul
“Role Model – Prof. Ashraf Barik”

Daniel Nabel
Mekif Zayin High School, Ashdod
“Hand in hand, All along the way – WIZO Shelter for battered women”

Noam Shlomai
Ulpanat Bnei Akiva “Orot Modiin”
“And perhaps the day will come and we will become equal – Karine Elharrar

 

Third Prize

Keshat Eisen
Golda Meir High School, Nes Tziona
“A sign of change – Organization for supervision on education of hearing impaired students”

Dima Dabour
Mekif Junior High School, Beit Jann
“Bnai Zion Medical Center”

Shay Elkayam
Galil Maaravi Regional High School
“What will happen to her? – Adi Keissar”

Yahel Ben Artzi
The Ruth Z. Korman Pelech School for Girls, Kiryat Ekron
“Underlying all of the great things is a women – Dona Gracia”

Shahd Jbara
Al-Salam Junior High School, Taybeh
“Everything was done in good spirit – Kulanana Organization”

Shanee Hershkovits
Ahad HaAm High School, Petach Tikva
“The Algorithm that will solve the hunger – NRGene”

Lihi Hayon
Ahad HaAm High School, Petach Tikva
“Laughter – Smile Train”

Idan Cohen
Ahad HaAm High School, Petach Tikva
“Yazidi Women Holocaust – Amina Said Hassan”

Mika Labin
Leo Baeck Education Center, Haifa
Far Away sister – Myzel Segdal”

Noee Pinkas
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Thanks to the faith in humanity – Rafael Eitan, Ha’Shomer Base”

Itamar Friedman
Leo Baeck Education Center, Haifa
“We think too much and feel too little – Charlie Chaplin”

Michal Shmagin
Mekif Amit Religious High School, Beer Sheva
“He who saves one life, saves a whole world – Alexander Fleming”

Nofar Mozes
Mekif Zayin High School, Ashdod
“The myths shatter – Roni Zuckerman”

Tal Salfati
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“The sky is the limit – Mae Jemison

Prize-winning school

Mekif Junior High School, Beit Jann

Name Your Hero 2017

The 2017 Dan David Prize High School Essay Competition in Conjunction with the Dov Lautman Unit of Science Oriented Youth, Tel Aviv University

“Name your Hero” – Winning Essays

First Place
Rachel Komisarchik
Echad Ha'am High School, Petach-Tikva
Read the essay. “Still I Rise” 

Eshel Gurevitch
Misgav High School, Atzmon Segev   
Read the essay. “From Sesame Street with Love”

Tal Avisahal
Leo Baeck High School, Haifa
Read the essay. “From Ethiopia to Utopia”

Second Place
Dana Dietrich Hosman
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“The Mother of Trees”

Shell Raveh
Comprehensive School Y"Z, Ashdod
“The Angels from Tel Aviv”

Ronnie Antebi
Leo Baeck High School, Haifa 
“Distance is Not an Excuse for Apathy”

Nadeen Abo Moch
Ees al Kasami Baka Al Garbia
“The Girl who Succeeded Against all Odds”

Tomer  Karp
Leo Baeck High School, Haifa 
“If You Want to Give”

Noa Nave
Comprehensive School Y"Z, Ashdod
“You will Change the World”

Ron Kogan
Misgav High School, Atzmon Segev   
“Human Ecology”

Third Place
Said Kordav
Beit Jan School
“One Woman March”

Hila Ribon
Misgav High School, Atzmon Segev   
“There is a Way Out”

Safeia Masarwa
Alsalam School
“The Electronic Nose”

Sama Taya
Alsalam School
“Small Change Saves Lives”

Ahmad Habayib
Alkasami School
“Claude Shannon from 1 to 0”

Yarden Cohen
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“You and I Will Change the World”

Omer Maduel
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Musical Medicine”

Ali Trudi
Amirim High School, Kfar Vradim
“Zidan's Dream”

Ido Bar-Sella
Echad Ha'am High School, Petach-Tikva
“Change Through Art”

Alon Chassis
Hakfar Hayarok, Levy Eshkol Experimental Youth Village, Ramat Hasharon
“Housing for Homeless”

Yuval Levav
Shmuel Ha'Nagid, Herzeliya
“Use Your Freedom to Determine Ours”

Nave Zilberstein
Misgav High School, Atzmon Segev   
“Breaking the Conventions”

Yonatan Farber
Misgav High School, Atzmon Segev   
“With Investment and Persistence, the Impossible is Possible”

Prize-winning School
Misgav High School, Atzmon Segev