Name Your Hero 2020

Name Your Hero 2020

The 2020 Dan David Prize High School Essay Competition in Conjunction with the Dov Lautman Unit of Science Oriented Youth, Tel Aviv University

“Name your Hero” – Winning Essays

FIRST PLACE

Uri Haimovich
Hakfar Hayarok Levi Eshkol Youth Village for Environmental Leadership, Ramat Hasharon
“The Man Who Made History”
 
Talia Kadosh
AMIT Ulpanit, Or Akiva
“Man Finds Meaning”
 
Amitai Shapira
Yeshivat AMIT Nachshon, Mateh Yehuda Regional Council
“He Who Has the Last Laugh”

 

SECOND PLACE

Lia Blatt
Asif Misgav High School, Misgav 
“Breaking the Glass Ceiling”

Daniel Hamami
Ahad HaAm High School, Petah Tikva 
“As Far as the Eye Can't See”

Roey Polin 
Charles E. Smith High School for Boys, Jerusalem
“Showing Everyone: There is Another Way”

Tamari Kuzi
Hakfar Hayarok Levi Eshkol Youth Village for Environmental Leadership, Ramat Hasharon
“The Ballerina Who Changed Cancer Treatment”

Shani Karduner
Ahad HaAm High School, Petah Tikva
“Robin Hood of Science”

Alon Shvarts
Leo Baeck High School, Haifa
“We Were in Disneyworld, but We Chose to Come Back”

THIRD PLACE

Ester Doron
Reut School of Arts, Haifa
“Dr. Love”
 
Tamar Diskin
Hakfar Hayarok Levi Eshkol Youth Village for Environmental Leadership, Ramat Hasharon
“A Wordless Language”
 
Tahel Zeevi 
Carmel Zvulun Regional High School, Yagur
“I Can Do It, Too”
 
Noa Faier
Handasaim Herzliya High School, Herzliya
“Something New under the Sun”
 
Noam Jehoshua
Ahad HaAm High School, Petach Tikva
“The Double Victory”
 
Nitzan Kochalsky
Maccabim Reut Mor High School, Modiin
“Beauty: A New Model”
 
Noga Keren
Mevo'ot Hanegev High School, Kibbutz Shoval
“To Reform the World Means to Reform Upbringing”
 
Shoham Shaulof
Charles E. Smith High School for Boys, Jerusalem
“Give Me Your Hand, Only Together We Can Win”
 
Roee Shaked
The B. Ostrovsky High School, Raanana   
“Brothers by Heart, Not by Blood”
 
Raseel Abd Alhai
Amal Ibrahim Kassem high school, Tira
“There Can Be a Different Way”
 
Ahmad Biadsi 
Yamma Agriculture High School, Zemmer
“Dancing Away the Violence”
 
Shirin Mekhtiev
Mekif Yud Alef, Ashdod
“A Matter of Time”
 
Assaf Abramowitz
Charles E. Smith High School for Boys, Jerusalem
“Symmetry of Nature?”

 

JOINT WINNERS FOR THIRD PLACE

Noa Carrol
Ben Zvi High School, Kiryat Ono
“Yellow Rain”
 
Ahmad Majadli
Al-Qasemi High School, Baqa-El-Gharbia
“Greta Thunberg - How to Galvanize the Masses”
 

Prize Winning School 

 Carmel Zvulun High School, Yagur